Sepet

Kolajen takviyesi neden gereklidir?

Neden kolajen takviyesi almanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, kemiklerinizin, cildinizin ve bağ dokunuzun ana bileşeni olarak vücudunuz zaten doğal olarak kendi kolajenini üretiyor. Ancak kolajen üretimimiz yaşlandıkça yavaşlamaya ve doğal kolajen kaynakları tükenmeye başlar. Bu durumun ortaya çıkma zamanı kişiden kişiye değişir, ancak genel olarak olarak 25 yaşında başlar.

Yaşa bağlı olarak vücutta kolajen azalma miktarı
Yaşa bağlı olarak vücutta kolajen azalma miktarı

Azalmış kolajen seviyeleri, gözle görülür yaşlanma belirtileriyle ilişkilidir ve kolajen eksikliklerine neden olabilir. Bu belirtilerden bazıları:

  • kaz ayakları
  • kırışıklıklar
  • kuru cilt
  • selülit
  • kas ve eklem ağrılar

Bu belirtileri önlemek amacıyla uzmanlar belli bir yaştan itibaren kolajen takviyesi almak gerektiğini belirtmektedirler. Birçok uzman günlük dozun 5-10 g arasında olması gerektiğini belirtir.

Çok fazla kolajen takviyesi diye bir şey var mı?

Basitçe söylemek gerekirse, büyük miktarda kollajenin size herhangi bir zarar vermesi olası değildir.

ProfTürker Kolajen bir serviste 9800 mg, ProfTürker Kolajen Plus ise 8060mg kolajen içerir. Bunun nedeni, vücudunuzun herhangi bir zamanda başarıyla tüketebileceği miktarda kolajen sağlamaktır. Bundan daha fazlas kullanılması ile, emilim oranı önemli ölçüde düşer ve vücudumuz kolajeni etkili bir şekilde işlemekte zorlanır. Aynı şey protein alımınız için de geçerlidir. Bu nedenle günlük kolajen dozunuzu eğer kullanıyor iseniz proteinler ile aynı anda almanızı önermiyoruz.

Kolajenin biyoyarayışlılığı

Vücudun kolajen ile yararlanabilmesinin en önemli ölçütü molekül büyüklüğüdür. Doğal olarak kolajen molekülü yaklaşık 300000 Dalton büyüklüğüne sahip olup, vücutta emilimi oldukça düşüktür. Bu doğal kolajen molekülleri enzim ile muamele edilerek hidrolize edilmektedir. Bu nedenle ProfTürker Kolajen ve Kolajen Plus’ta en iyi emilim sağlayan 2000 Dalton molekül büyüklüğüne sahip kolajen kullanmaktayız.

Molekül ağırlığının emilim üzerine etkisi
Kolajen molekül ağırlığının vücutta emilim üzerine etkisi

Günlük minimum kolajen takviyesi nedir?

Faydaları görmek için almanız gereken minimum kollajen dozu olup olmadığını merak edebilirsiniz. Günlük 1 ölçek (10 g) ProfTürker Kolajen ve Kolajen Plus almanızı öneriyoruz. Bu miktardan daha azını alırsanız ve yine de olumlu değişiklikler olmakta ancak daha yavaş gerçekleşmektedir.

Alternatif olarak, günlük olarak önerilen miktarda kollajen alıyorsanız ve anında sonuç alamıyorsanız, cesaretiniz kırılmasın. Nitekim kolajenin vücutta nerede kullanılacağını seçemeyiz. Örneğin, cildinizdeki gelişmeleri görmek istediğiniz için ProfTürker Kolajen ve Kolajen Plus alıyorsanız, ancak kemikleriniz ve kaslarınız kolajenden yoksunsa, bu alanlar büyük olasılıkla önce ele alınacaktır.

... ProfTürker, Prof Türker

One comment

  1. Nilgün Özen

    Kolejen classic şimdi geldi elime teşkrler dizlerim icin aldim inş iyi gelecek şeker hastası olduğum için yeşil kutuyu önermediniz aç tok fark ediyormu günde 1 ölçek alacağım kullanmam gerektiğişekilde değişiklik varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ GÖNDERİM

₺199 ve üzeri alışverişlerde.

14 GÜN İADE

Koşulsuz iade hakkı.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Aklınıza takılan bir soru olduğunda.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 bit SSL ile verileriniz korunur.